Przepuklina dysku

Często odwiedzają nas osoby z rozpoznaniem „przepuklina dysku”. Niemal co trzeci pacjent przychodzi ze skierowaniem od neurochirurga na leczenie operacyjne. Jednak przepuklina krążka międzykręgowego nie zawsze jest wskazaniem do operacji. Przeprowadzony zabieg nie gwarantuje dobrego zdrowia w przyszłości. Często operacja przepukliny daje krótkotrwały efekt. Występują nawroty; osoba nadal odczuwa rozdzierający ból w plecach. Powstaje blizna, która ogranicza ruchomość tkanek, co pogłębia problem.

Wskazania do operacji przepukliny międzykręgowej są bezwzględne i względne. Wskazaniami bezwzględnymi są te, w których kwestia operacji jest pilna. Istnieje kilka bezwzględnych wskazań do interwencji chirurgicznej przepukliny:

1) niedowład kończyn dolnych. Niedowład to spadek siły mięśni w nogach, zwłaszcza w stopie. W przypadku niedowładu ruch jest ograniczony nie z powodu problemów ze stawami, ale z powodu osłabienia mięśni.

2) utrata czucia w strefie unerwienia z danego segmentu.

3) zaburzenia funkcjonowania narządów miednicy mniejszej. Dysfunkcja występuje z powodu zaburzenia pracy zwieraczy pęcherza moczowego i odbytnicy, co prowadzi do mimowolnego oddawania moczu i kału.

Te trzy punkty i tylko te są bezwzględnymi wskazaniami do leczenia operacyjnego przepukliny krążka międzykręgowego. A ból, nawet silny, nie jest wskazaniem.

Wskazania wględne do zabiegu – mówią o tym, , że operację można przeprowadzić, ale nie jest to  obowiązkowe. Zdecydowanie zalecamy konsultację z osteopatą przed podjęciem decyzji o zabiegu. Z naszej praktyki wynika, że ​​w większości przypadków nawet najostrzejszy ból można zatrzymać  zabiegami leczenia osteopatycznego.

Jaka jest zasadnicza różnica między leczeniem osteopatycznym przepukliny dysku a jakimkolwiek innym leczeniem?

Osteopaci uważają, że przepuklina powstaje w okolicy przeciążonej. Przeciążenie występuje, gdy inne części kręgosłupa są nieaktywne.  Na przykład, gdy odcinek piersiowy nie wykonuje pełnego zakresu ruchów, odcinek lędźwiowy jest zmuszany do coraz intensywniejszego ruchu. Występuje nadmierny nacisk na krążki międzykręgowe i pojawia się przepuklina.

Jeśli zostanie przywrócona ruchomość wszystkich odcinków kręgosłupa, wyeliminujemy pierwotną przyczynę przeciążeń odcinka lędźwiowego. Odcinek piersiowy zaczyna się ruszać jak należy, a dolna część pleców pracuje dokładnie tak jak powinna, bez żadnych przeciążeń.

 Nadmierny nacisk na tarczę miedzykręgową  jest wyeliminowany.  Ruchomość kręgosłupa zależy również od tego, co dzieje się z narządami wewnętrznymi. Narządy wewnętrzne są przyczepione więzadłami do struktur kostnych – najczęściej do kręgosłupa. Tym samym, przywracając ruchomość kręgosłupa, osteopata pracuje również z narządami wewnętrznymi, normalizuje stan więzadeł i ruchomość narządów jako całości.

W rezultacie korekcja osteopatyczna zapobiega nawrotom lub progresji przepukliny.

Tak więc pojawienie się wypukliny, a następnie przepukliny dysku jest zawsze ostatnim ogniwem w całym łańcuchu zmian i problemów w organizmie człowieka. Leczenie zachowawcze lub operacja tylko przepukliny to to samo, co próba zatuszowania pęknięcia w ścianie izby przyjęć w nadziei, że taka „naprawa” zachowa całą konstrukcję.

Uważaj i bądź zdrów!   

autor: Beata Pecarz

Sprawdź inne wpisy