ZAWROTY GŁOWY – podejście vertigo – osteopatyczne
Zawroty głowy to stan patologiczny, który może obniżyć jakość życia i poważnie je skomplikować. Osoby, które borykają się z takim problemem, wiedzą z pierwszej ręki o dyskomforcie, który uniemożliwia im normalną pracę, komunikowanie się z innymi i aktywny wypoczynek.
Opinia, że zawroty głowy to zjawisko występujące i nie należy na nie zwracać szczególnej uwagi – jest błędna. W rzeczywistości wymagane jest włączenie alarmu i podjęcie wszelkich działań w celu wyeliminowania go, gdy wystąpi taki objaw!
Przyczyny zawrotów głowy
Istnieje wiele przyczyn zawrotów głowy, których osoba nie mająca wiedzy medycznej może nie podejrzewać.
Najczęstszą przyczyną zawrotów głowy jest dysfunkcja kręgosłupa szyjnego, gdzie tętnice kręgowe zasilające mózg przechodzą bezpośrednio do otworów w wyrostkach kręgowych. W przypadku przemieszczenia lub nieprawidłowego ustawienia kręgów dochodzi do wygięcia, ściśnięcia lub rozciągnięcia tętnicy. Prowadzi to do zmniejszenia przepływu krwi tętniczej do mózgu i jest odczuwane przez osobę jako zawroty głowy.
Inną częstą przyczyną zawrotów głowy są zaburzenia w funkcjonowaniu aparatu przedsionkowego, od którego zależy orientacja w przestrzeni i utrzymanie równowagi ciała. W tym przypadku osoba ma wrażenie, że chodzi po niestabilnej powierzchni i kołysze się w różnych kierunkach.
Ponadto zawroty głowy mogą występować z innych powodów, takich jak:
• wegetatywna dystonia naczyniowa;
• powstawanie guza w mózgu;
• zatrucie;
• niskie ciśnienie;
• niedokrwistość;
• czynnik psychogenny.
Osteopatia: poszukiwanie przyczyn i eliminacja patologii.
Osteopata postrzega ludzkie ciało jako całość i zwraca uwagę na wszelkie zaburzenia, nawet jeśli na pierwszy rzut oka są one nieistotne.
Oprócz powyższych przyczyn, rolę w powstawaniu zawrotów głowy odgrywają czynniki takie jak: zaburzenia mikroruchów kości czaszki i kości krzyżowej, napięcie opony twardej, które może być następstwem wypadków, upadków i innych urazów itp.
Osteopata przed przystąpieniem do pracy szczegółowo wypytuje pacjenta o jego dolegliwości. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości organicznych w mózgu, procesów nowotworowych, pacjentowi zaleca się wykonanie rezonansu magnetycznego oraz konsultację neurologiczną.
W innych przypadkach osteopata starannymi i bezbolesnymi ruchami przywraca prawidłowe ułożenie kręgów szyjnych, przywracając prawidłowy ukrwienie mózgu, koryguje dysfunkcję szwów między kośćmi czaszki, pracuje z kością krzyżową i oponą twardą.
Osteopatia w połączeniu z odpowiednią aktywnością fizyczną daje dobry i długotrwały efekt w leczeniu zawrotów głowy.
Nie odkładaj wizyty u osteopaty, ponieważ praca ze „świeżym” zaburzeniem w organizmie jest zawsze łatwiejsza i szybsza niż z długotrwałym problemem.