Co to jest infekcja zatok? Przyczyny i leczenie zapalenia zatok.
W praktyce laryngologicznej często spotyka się pacjentów z zapaleniem zatok.
Choroba ta atakuje błonę śluzową w zatokach, które znajdują się po bokach nosa w górnej części twarzoczaszki. Proces jest zapalny. Głównym objawem choroby jest wydzielanie dużej ilości śluzu lub ropy z nosa (w przypadkach zaniedbanych) z towarzyszącymi bólami głowy i złym stanem ogólnym.
Przyczyny infekcji zatok.
W większości przypadków przyczyną choroby jest wnikanie infekcji do zatok. Ponadto zapalenid może wywołać każdy stan, który zaburza naturalną wentylację i drenaż zatok, np:.
– polipy nosa;
– skrzywienie przegrody nosowej;
– zapalenie migdałków w postaci przewlekłej;
– następstwa urazów twarzoczaszki;
– alergiczny nieżyt nosa;
– nadużywanie nasivine i innych miejscowych leków zwężających naczynia krwionośne. Powoduje to przewlekły obrzęk błony śluzowej i prowokuje zapalenie zatok.
Inną przyczyną może być naruszenie integralności dolnej ściany zatoki szczękowej. Jest to możliwe, gdy naruszony jest wzrost zębów w szczęce górnej, a manipulacje stomatologiczne były nieprofesjonalne.
Infekcja zatok często rozwija się jako powikłanie nieleczonego nieżytu nosa, przeziębienia lub choroby zakaźnej, takiej jak szkarlatyna.
Klasyczne metody leczenia infekcji zatok.
Tradycyjną opcją leczenia zachowawczego infekcji zatok jest przyjmowanie antybiotyków, płukanie zatok specjalnymi roztworami, które nie zawsze dają dobry efekt, szczególnie przy leczeniu przewlekłej postaci choroby. Po takim przebiegu leczenia następuje nawrót choroby i częste zaostrzenia po każdym przeziębieniu. W ciężkich przypadkach stosuje się interwencję chirurgiczną lub punkcję zatok.
Czy istnieje skuteczna i bezpieczna metoda leczenia infekcji zatok? Tak, to osteopatia.
Osteopatia: nowe podejście do leczenia
Według autorytatywnych ekspertów, prawdziwą przyczyną przewlekłego zapalenia zatok jest dysfunkcja kości twarzoczaszki. Eliminacja sztywności w szwach między kośćmi twarzowymi, wyrównanie żuchwy względem innych kości przyczynia się do tego, że objawy zapalenia zatok przechodzą same.
Sesje osteopatii pozwalają na przywrócenie anatomicznie prawidłowej proporcji żuchwy, co otwiera wejście do jamy zatoki, poprawia odpływ śluzu i ropy, a tym samym zatrzymuje proces infekcyjny.
Aby uzyskać jak najskuteczniejsze efekty, należy jak najwcześniej rozpocząć leczenie, aby nie dopuścić do przejścia choroby w postać przewlekłą.
Zalety osteopatii
Jak pokazuje praktyka, sesja osteopatyczna może ułatwić usunięcie dużej ilości ropy z nosa pacjenta. Po tym pacjent odczuwa ulgę, przepływ stałej wydzieliny z nosa zostaje zatrzymany, nieprzyjemne objawy mijają i następuje powrót do zdrowia. Metoda osteopatii jest skuteczna i bezpieczna w leczeniu i profilaktyce infekcji zatok u dzieci i dorosłych.
Ostatnio osteopatia została doceniona i udowodniła swój wysoki efekt terapeutyczny, specjaliści osteopatii pomogli wielu pacjentom, często cierpiącym na stany zapalne zatok przynosowych, uniknąć interwencji chirurgicznej i poważnych powikłań